Miscarile si obiceiurile plantelor cataratoare. Capacitatea de miscare la plante, de Charles Darwin

Miscarile si obiceiurile plantelor cataratoare. Capacitatea de miscare la plante

de Charles Darwin

Miscarile si obiceiurile plantelor cataratoare. Capacitatea de miscare la plante

Titlu:

Miscarile si obiceiurile plantelor cataratoare. Capacitatea de miscare la plante

Domeniu: Stiinta

Editura: Academiei Române

Autor: Charles Darwin

Starea cărții: Impecabilă

Nr. pagini: 446

Anul apariţiei: 1970

Vezi carte

Frumoasă ediţie princeps în limba română a lucrărilor lui Charles Darwin Mișcările și obiceiurile plantelor cățărătoare și Capacitatea de mișcare la plante, doua ample studii ştiinţifice aprofundate ce urmează în mod firesc teoriile publicate în Originea speciilor.

Mișcările și obiceiurile plantelor cățărătoare si Capacitatea de mișcare la plante constituie doua noi opere darwiniste traduse pentru prima dată, în mod integral, în limba română. Această traducere s-a făcut de asemenea sub auspiciile Academiei Române şi este tipărită în colecţia „Clasicii ştiinţei universale”.

Lucrarea în englezeşte reprezintă ediţia oficială tipărită de către Editura John Murray (care a tipărit şi celelalte opere ale lui Darwin). Lucrarea ne-a fost procurată de dr. Pierre Ionesco, ca şi multe din celelalte opere darwiniste; îi mulţumim și pe această cale pentru sprijinul susţinut acordat.

Traducerea lucrarilor s-a efectuat de acelaşi colectiv ca şi celelalte opere. Făcîndu-se traducerea mai întîi din limba engleză în limba română, s-a confruntat apoi cu textul englez şi concomitent cu traducerea în limba franceză.

Un volum masiv, format foarte mare, coperţi cartonate şi pânzate, titluri aurii. Include o serie amplă de ilustraţii alb negru.

Exemplarul de faţă se află în stare impecabilă şi este prima (şi singura, de altfel) ediţie, apărută la editura Academiei Române în 1970, într-un tiraj foarte mic, de numai 2850 exemplare, tipărite pe hârtie velină satinată.

Recenzii
  Ne pare rau, insa aceasta carte lipseste momentan din stoc. Daca doriti sa o achizitionati, va rugam sa ne contactati utilizand formularul de contact si in cel mai scurt timp vom urgenta reinnoirea stocului cu numarul de exemplare dorite. Va multumim!

Cartea “Miscarile si obiceiurile plantelor cataratoare. Capacitatea de miscare la plante” de Charles Darwin a apărut la editura Academiei Române în seria de Stiinta, se află în stare impecabilă, conține 446 pagini și poate fi comandată la cerere.
0 produse
Facebook

Acasă | Căutare | Catalog | Clienți | Contact | Informații | GDPR | Hartă site

Viziteaza site-ul ANTICARIAT SI LIBRARIE ONLINE pe ShopMania

Copyright © 2026 Librăria Cărți-Online.com
Powered by Ideea Europeană